中文
Home > Postdoctoral Scholar Program > Past Awardees
 
1st Session, 2023
2nd Session, 2022
1st Session, 2022
2nd Session, 2021
1st Session, 2021
Before 2021
1st Session, 2023
Mathematics & Physical Sciences
Academia Sinica Postdoctoral Scholar
Institute of Atomic and Molecular Sciences : MARCO, RAABE
Regular Postdoctoral Scholars
Institute of Physics:CHOU, HSIN-YI
Institute of Chemistry:LAI, TING-YI、BASKORO, FEBRI、HUANG, CHIH-CHENG
Institute of Earth Sciences:LAKHOTE, ABHISHEK
Institute of Information Science:HSIEH, YUN-SHAN
Institute of Statistical Science:LEE, YI-JU
Institute of Astronomy and Astrophysics:SMALLWOOD, JEREMY、DAS, INDRANI
Research Center for Applied Sciences:TSAI, PO-CHENG、SYU, HONG-JHANG
Genomics Research Center:CHEN, MEI-HUA
Waitlisted Candidates (Ranked as follows)
(1) Institute of Atomic and Molecular Sciences:JINDAL, SHWETA
(2) Research Center for Applied Sciences:DAI, ZHI-XUAN
(3) Genomics Research Center:LI, HUANG-YI
(4) Institute of Chemistry:WORKENEH WOYESSA, GIRMA
(5) Research Center for Applied Sciences:CHINTAM, HANMANDLU
 
Life Sciences
Regular Postdoctoral Scholars
Institute of Plant and Microbial Biology : KAO, TZU-TONG
Institute of Cellular and Organismic Biology : WU, PO-FAN、ALLEN, GARETT
Institute of Biological Chemistry : WANG, YI-TING
Institute of Biomedical Sciences : LIU, YEN-CHEN、WANG, LEE-HSIN
Institute of Molecular Biology : WU, YU-FU
Biodiversity Research Center : CHAN, SHIH-FAN、PI, HONGWEI
Genomics Research Center : LO, YUNG-CHEN、LIN, WEN-YUAN
Waitlisted Candidates (Ranked as follows)
(1) Institute of Biological Chemistry:CHEN, YI-AN
(2) Institute of Molecular Biology:IIZUKA, TOMOYO
(3) Institute of Plant and Microbial Biology:TEE, HWEE-SZE
 
Humanities & Social Sciences
Academia Sinica Postdoctoral Scholar
Institutum Iurisprudentiae : FANG, SHENG-YEN
Regular Postdoctoral Scholars
Institute of History and Philology : HOGG, NICHOLAS、LO, HAO-MING
Institute of Ethnology : LUSAUSATJ, SULILJAW
Institute of Modern History : CHEN, HONG-MING、WONG, YEE-YING BIBIANA、SYU, SIOU-MENG、LU, CHIH-CHUN
Institute of European and American Studies : TSAI, CHANG-JENG、TIEN, CHIN-CHIA
Institute of Chinese Literature and Philosophy : LIN, CHIH-HO、CHIANG, CHUN-YI
Institute of Taiwan History : CHEN, YA-LING、XU, HUI-WEN、CHEN, JUNG-CHEN、LIN, YI-FANG
Institute of Sociology : TSAI, JIA-SHIN、LU, MENG-TSUNG、WANG, ANN-CHIE
Institute of Linguistics : LI, JUAN
Institute of Political Science : TSAI, YI-NUNG、PARK, BYUNG BAE
Research Center for Humanities and Social Sciences : RUIZ CASADO, JUAN ALBERTO、CHIANG, MENG-HSUN
Waitlisted Candidates (Ranked as follows):Waitlisted candidates may fill vacancies in relevant institutes based on order of ranking.
(1) Institute of Modern History : LIN, CHUN-WEI
(2) Institute of Chinese Literature and Philosophy : CHEN, WEI-CHIN
(3) Research Center for Humanities and Social Sciences : TU, KUN-FENG
(4) Institute of History and Philology : CHI, YEN-JU
(5) Institute of Ethnology : CHO, HAO-YU
(6) Institute of Political Science : KAO, YUN-JU
(7) Institute of Ethnology : GROZA, MAKSIM
(8) Institute of Modern History : ZHANG, LISA
(9) Institute of Taiwan History : CHEN, CHAO-HSUAN