中文
Home > Postdoctoral Scholar Program > Past Awardees
 
2en Session, 2021
1st Session, 2021
Before 2020
2en Session, 2021
Mathematics & Physical Sciences
Academia Sinica Postdoctoral Scholar
Institute of Mathematics : WANG, HSIN-PO
Regular Postdoctoral Scholars
Institute of Physics:CHEN, CHE-YU、CHEN, YEN-CHUN
Institute of Chemistry: KUAN, KAI-YUAN
Institute of Earth Sciences:PATEL, ANILBHAI ARVINDBHAI、JIAN, PEI-RU
Institute of Information Science: PANNY, LORENZ
Institute of Statistical Science : SHIH, JIA-HAN
Institute of Atomic and Molecular Sciences : TSOU, PEI-KANG、RETA, TADESSE BILLO
Institute of Astronomy and Astrophysics : SAHU, DIPEN
Genomics Research Center : FAN, CHEN-YO
Research Center for Information Technology Innovation : TAN, DANIEL STANLEY YOUNG
Waitlisted Candidates (Ranked as follows)
(1) Research Center for Information Technology Innovation:LIU, KAI-CHUN
(2) Institute of Chemistry:YU, CHENG-HAN
(3) Institute of Information Science:WU, CHUN-FENG
(4) Institute of Physics:BARMAN, CHANCHAL KUMAR
 
Life Sciences
Academia Sinica Postdoctoral Scholars
Institute of Biomedical Sciences : THIO, CHRISTINA LI PING
Regular Postdoctoral Scholars
Institute of Plant and Microbial Biology : NGUYEN, VANCAM、NOVARIA, SARIDEWI PANJAITAN
Institute of Cellular and Organismic Biology : CHONG, SHIN-YEN
Institute of Biological Chemistry : KALE, BALAJI SOPANRAO、CHEN, BO-HUA
Institute of Biomedical Sciences : CHEN, TSAI-CHEN、NICHOLSON, MARTIN ADAM WILLIAM
Institute of Molecular Biology : CHEN, PEI-YI、LEE, YENLURK、FATHI, AMIR
Biodiversity Research Center : HUANG, YUN
Agricultural Biotechnology Research Center : SINGH, SURJIT
Waitlisted Candidates (Ranked as follows)
(1) Institute of Biomedical Sciences:RAJEEV, VIKRAM
(2) Institute of Biological Chemistry:ANWAR, MOHAMMADTARIQUE
(3) Biodiversity Research Center:HSIAO, TSUN-HSIEN
 
Humanities & Social Sciences
Academia Sinica Postdoctoral Scholarsr
Institute of History and Philology : TUNG, YUNG-CHANG
Institute of Political Science : YENG, HUANG-TING
Regular Postdoctoral Scholars
Institute of History and Philology : CHEN, YI-YUN、HUANG, DEBBY CHIH-YEN
Institute of Ethnology : LIN, ZHENRU、KUAN, YUAN-YU
Institute of Modern History : NAHMIAS, NOA、CHANG, JENNIFER
Institute of Economics : YU, PO-YANG
Institute of European and American Studies : HUANG, CHIEN-YANG、CHANG, YA-TING
Institute of Chinese Literature and Philosophy : CAPRA, RUDI
Institute of Taiwan History : CHEN, SHIH-FANG、TSURUZONO, YUKI
Institute of Sociology : SIA, EKHONG、PENG, THOMAS
Institute of Linguistics : CHAO, PEI-CHUN
Institute of Political Science : TRUONG, NHU
Research Center for Humanities and Social Sciences : CHENG, PEI-LUNG、CHENG, KAI-LI
Institutum Iurisprudentiae : CHEN, LI-KUNG
Waitlisted Candidates (Ranked as follows):Waitlisted candidates may fill vacancies in relevant institutes based on order of ranking.
(1) Institute of History and Philology : CADET, MÉLISSA
(2) Institute of History and Philology : OUYANG, SYUAN
(3) Institute of Modern History : TSAI, MING-CHE
(4) Institute of History and Philology : TSAI, SUNGYING
(5) Institute of Ethnology : BINGAMAN, MARANDA EVELINE
(6) Institute of Chinese Literature and Philosophy : HO, WEI-KANG
(7) Institute of Linguistics : YANG, CHUN-HAO
(8) Institute of Political Science : DAI, SHIH-CHAN
(9) Institutum Iurisprudentiae : CHEN, YANG-SHEN
(10) Institute of History and Philology : LIN, CHUN-I
(11) Institute of Political Science : YAU, WAI-KWOK
(12) Institute of Chinese Literature and Philosophy : CHEN, YEN-HSIU